Edvin Gladers träningspris




I samband med måndagskvällens träning i Bräntberget delades Edvin Gladers träningspris ut.
Edvins Gladers träningspris tilldelas en person i Tävlingsgruppen och en person i Elitgruppen som har uppvisat synnerlig träningsflit i Edvin Gladers anda.
I år tilldelas Assar Jämtgård Nilsson från Tävlingsgruppen och Alwa Frech Irgum från Elitgruppen Umeå Brottnings mest prestigefulla pris. Värt att notera är att Alwa för första gången i prisets historia inte har missat ett enda träningstillfälle mellan augusti och nu. Det är imponerande! I Tävlingsgruppen var kampen om priset betydligt jämnare med Devin Svärling och Alfons Andersson på andra respektive tredje plats.
Stort grattis till Assar och Alwa, vilka kämpar ni är!
Elitgruppen och wresfit (cirkelfysen) fortsätter att träna tisdagar 19-20 i parcourparken och torsdagar 18.20-19.30 på I 20/Umestan utegymmet. De som känner sig manade är välkomna att vara med.
Information om terminsstart, intresseanmälan med mera kommer upp på hemsidan under sommaren. Läget är lite oklart i och med corona men så fort läget klarnar kommer information att läggas upp på hemsidan.
Stort tack för den här terminen alla brottare!
Nyhetsarkiv
-
▼
2021 (1)
- ▼ januari (1)
- ► 2020 (33)
-
►
2019 (73)
- ► december (3)
- ► november (5)
- ► oktober (8)
- ► september (4)
- ► augusti (3)
- ► juli (1)
- ► juni (2)
- ► maj (7)
- ► april (6)
- ► mars (10)
- ► februari (10)
- ► januari (14)
-
►
2018 (90)
- ► december (6)
- ► november (8)
- ► oktober (16)
- ► september (10)
- ► augusti (4)
- ► juli (2)
- ► juni (4)
- ► maj (9)
- ► april (12)
- ► mars (7)
- ► februari (6)
- ► januari (6)
- ► 2017 (112)
- ► 2016 (50)
Jonas Hakelind » Trikåerna är klara!: ”Vi reser bort tis morgon men hoppas att det funkar att vi hämtar i januari. Ikv..”
Jonas Lindberg » Grundutbildning brottning 14 oktober: ”Anmäler mig gärna om det finns plats kvar.”
David Säfström » Träningstider och intresseanmälan för höstterminen : ”David Säfström 110324-3596 fortsätter gärna. Han gick måndagar och torsdagar nu ..”